Siva plesan (prouzrokovac: Botrytis cinerea) je znacajna bolest paradajza gajenog u zašticenim objektima. Gljiva se ispoljava kao parazit slabosti na biljkama cija je vitalnost oštecena ili kod biljaka ciji su organi mehanicki povredeni.

Simptomi: Bolest se može sresti još u rasadu, ali uglavnom se javlja na raznim delovima odraslih biljaka. Na mestu skidanja zaperaka na stablu, u uslovima povišene vlažnosti vazduha, javljaju se mrke, nekroticne pege u okviru kojih nastaje sivkasta prevlaka (nalik plesni). Zaraza se uocava i na krunicnim listicima nakon oplodnje cvetova. Plodovi bivaju zaraženi na mestu spoja sa peteljkom. U tom slucaju nastaje vlažna trulež, koja zahvata veci deo ploda ili citav plod. Na plodu se ubrzo javlja paucinasta, sivkasta prevlaka od organa patogena. Tkivo ploda u okolini peteljke omekša, truli, a plod opada. Na listovima se mogu, u dodiru sa zaražnim biljnim delovima, razviti slicni simptomi.

Održavanje i prenošenje: Gljiva se održava kao saprofit na odumrlim biljnim ostacima u zemljištu. Razvoju bolesti pogoduje niža temperatura i povecana relativna vlažnost vazduha, manja osvetljenost i pojacana ishrana azotom. Prenosi se semenom.

Suzbijanje: Održavanje higijene u zašticenom prostoru, dezinfestacija zemljišta, konstrukcije plastenika, pribora i alata, odgovarajuci sklop biljaka, pravilno doziranje azotnih dubriva, pravovremeno i odmereno zalivanje, provetravanje i snižavanje relativne vlage, iznošenje biljnih ostataka nakon skidanja zaperaka su preventivne mere kojih se treba pridržavati u cilju sprecavanja nastanka bolesti. Od fungicida mogu se koristiti: Ronilan-FL, Sumilex 50-FL, Kidan, Teldor 500-SC, Switch 62,5-WG itd.