Palež klijanaca (prouzrokovaci: Pythium spp., Rhizoctonia solani, Sclerotinia sclerotiorum, Phytophthora spp., Alternaria spp.) je bolest koja prouzokuje velike štete na biljkama koje se gaje iz rasada i u gustom sklopu.


Simptomi: Ova bolest se ispoljava u fazi klijanja semena, nicanja biljaka i u vreme formiranja kotiledona i prvog para pravih listova. Na prizemnom delu mladih biljaka, u zoni korenovog vrata, nastaju vodenaste pege koje se brzo uvecavaju, potom nekrotiraju, a zaraženo tkivo se sužava i suši. Usled toga obolele biljke poležu i uginjavaju, pa izgleda kao da se rasad topi. Na zahvacenim delovima biljaka može se naci jace ili slabije izražena siva, budasta navlaka. Bolest se javlja u oazama, obicno u nižim delovima rasadnika.

Prenošenje i održavanje: Sve gljive koje izazivaju palež klijanaca su „zemljišni paraziti“ i u njemu se održavaju u vidu raznih organa za razmnožavanje. U uslovima visoke vlažnosti zemljišta i vazduha, slabe osvetljenosti i guste setve, gljive se aktiviraju i cim seme proklija, one zaražavaju mladu biljku.

Suzbijanje: Za setvu koristiti iskljucivo zdravo i dezinfikovano seme i dezinfestiran (bez štetnih organizama) supstrat. Ukoliko je zemljište vec korišceno za proizvodnju povrca, dezinfestaciju vršiti hemijskim ili termickim putem. U rasadniku provetravanjem regulisati vlagu vazduha i temperaturu. Nakon izvršene setve (posebno ukoliko nije korišcen dezinfestiran supstrat), neophodno je zemlju dobro zaliti Bevikurom N u koncentraciji 25 ml / 10 l vode. Tretman ponoviti za 7-10 dana i pred rasadivanje.